Ocieplanie fundamentów pianką

Chociaż najwięcej energii cieplnej uchodzi przez wyżej położone części budynków, również izolacja fundamentów oraz podłóg jest istotna. Ocieplanie fundamentów pianką pozwala wyeliminować straty cieplne na poziomie około 10%. Pozornie to niewiele, ale izolacja fundamentu chroni też przed przenikaniem wilgoci. Dobra termoizolacja jest też hydroizolacją. Trzeba zaznaczyć, że należycie wykonana izolacja przed wilgocią eliminuje problem grzybów i pleśni, a w konsekwencji wpływa na stabilność konstrukcyjną budowli.

Pianka PUR nanoszona jest metodą hydrodynamiczną. Po zaaplikowaniu zwiększa objętość nawet stukrotnie! Wypełnia najdrobniejsze szczeliny i w ten sposób eliminuje mostki termiczne. Dodajmy, że mostek termiczny to nic innego niż szczelina – miejsce upływu ciepłego powietrza.

 

ocieplenie sciany fundamentowej - Ocieplanie fundamentów pianką

 

Dlaczego warto wybrać piankę do ocieplania fundamentów?

Izolacje fundamentów pianą poliuretanową przynoszą znacznie więcej korzyści niż wykorzystanie jednego z tradycyjnych materiałów. Podobnie jak w przypadku innych elementów zewnętrznych do ocieplania fundamentów stosuje się zamkniętokomórkowy system pianki, gwarantujący szereg udogodnień:

  • rozwiązanie to jest uniwersalne i wdrażane zarówno w starym, jak i nowym budownictwie;
  • izolację natryskową można przeprowadzić także na nierównych fundamentach;
  • ocieplanie fundamentów pianką poliuretanową minimalizuje problem przemarzania,
  • prace można wykonywać także w sezonie jesienno-zimowym, przy temperaturze nie niższej niż 7 stopni Celsjusza;
  • ocieplanie fundamentu pianką zapewnia ochronę przed skraplaniem się wody na wewnętrznych ścianach budynku;
  • za doskonałe właściwości hydroizolacyjne pianki zamkniętokomórkowej odpowiada absorpcja wody na poziomie zaledwie 2%;
  • brak mostków termicznych, dzięki odpowiedniej technice aplikacji i zdolności nawet 100-krotnego pomnożenia objętości;
  • piana zamkniętokomórkowa o gęstości 60 Kg/m3 jest gazoszczelna, dzięki czemu wykazuje doskonałe właściwości antykorozyjne;

Izolację termiczną fundamentów sugerujemy wszystkim właścicielom budynków mieszkalnych – także tym, którzy posiadają ogrzewaną piwnicę lub fundament wykonany z pustaków z wkładką styropianową czy bloczków keramzybetonowych. Tradycyjne materiały ociepleniowe posiadają strukturę uniemożliwiającą tak ścisłe przyleganie i precyzyjne oblewanie szczelin, jak w przypadku pianki poliuretanowej. Izolacja natryskowa wnika w każdą wolną przestrzeń, tworząc barierę przed chłodem i wilgocią.

Już 5-centymetrowa warstwa natrysku może zapewnić doskonały efekt izolacyjny!

Jak ocieplamy fundamenty?

W ramach tej części budynku można wykonać 2 całkiem odmienne rodzaje izolacji – poziomą i pionową. Różnice pomiędzy nimi polegają przede wszystkim na funkcji, miejscu aplikacji oraz stopniu trudności. Na to, jaki typ należy zaaplikować w konkretnym miejscu, ma wpływ rodzaj gleby znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie podwalin budynku.

Izolacja pozioma fundamentów

Spośród wszystkich części budynku to właśnie fundament uznawany jest za najistotniejszy, ponieważ na nim opiera się cała konstrukcja domu. Precyzyjna izolacja pozioma fundamentów pozwala uniknąć pracochłonnych komplikacji, jakie wiążą się z późniejszymi poprawkami. Ich cena jest bardzo wysoka, a dodatkowym utrudnieniem jest konieczność odkopania ław w istniejącym budynku do głębokości minimum 15 cm poniżej wierzchu ławy. Tego typu prace nie mogą odbyć się bez pozwolenia budowlanego oraz obecności inżyniera nadzorującego.

Zadaniem izolacji poziomej jest nie tylko ocieplenie fundamentów, ale także ochrona przed kapilarnym podciąganiem wody i wilgoci z gruntu ku górze muru – w ten sposób można uniknąć pękania ścian oraz osiadania budynku. Jej funkcja skupia się więc wokół zabezpieczenia fundamentów znajdujących się powyżej wód gruntowych.

Aplikacja w tym przypadku – jak sama nazwa wskazuje – odbywa się poziomo – pomiędzy ławą a ścianą fundamentową, a także na zetknięciu ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian domu. Krótko mówiąc izolacja pozioma fundamentów ma zarówno właściwości termoizolacyjne, jak i przeciwwilgociowe i przeciwwodne.

Ocieplanie fundamentów pianką PUR dzięki połączeniu termo- i hydroizolacji określane jest mianem “2w1”.

Izolacja pionowa fundamentów

Tego typu ocieplenie fundamentów ma chronić te z ich partii, które osadzone są w gruncie i mają bezpośredni kontakt z podłożem. Piana PUR pełni tutaj rolę bariery, uniemożliwiającej chociażby wodom opadowym przedostanie się do muru. Stanowi dodatkowo ochronę przed późniejszymi konsekwencjami zawilgocenia w postaci bakterii i grzybów. Podobnie jak w przypadku izolacji poziomej metoda ta jest więc dwufunkcyjna – zabezpiecza mury zarówno przed wilgocią, jak i generowaniem strat ciepła.

Natryskowe ocieplanie fundamentów

Tak jak w przypadku innych partii budynku izolacje fundamentów pianą przebiegają bardzo sprawnie dzięki wygodnej metodzie natrysku przeznaczonym do tego pistoletem. W ciągu jednego dnia można przeprowadzić prace termoizolacyjne na powierzchni liczącej nawet kilkaset metrów.

Podczas zabezpieczenia fundamentów zwykle natrysk stosowany jest na hydroizolację aplikowaną na ścianę fundamentową. W tym miejscu można wyróżnić izolację lekką, średnią i ciężką. To, którą z nich należy zastosować w danym miejscu, zależy przede wszystkim od specyfiki podłoża i poziomu wód gruntowych.

W przypadku piasku, żwiru i innych gruntów łatwo przepuszczalnych wystarczające są lekkie, przeciwwilgociowe izolacje fundamentów. Podłoża słabo przepuszczalne – takie jak gleby gliniaste – wymagają z kolei zastosowania izolacji średniej. Typ ciężki zarezerwowany jest dla miejsc, które mogą być narażone na stały napór wody pod ciśnieniem.

Koszty ocieplania fundamentów

Ze względu na szerokie zastosowanie poliuretanu na rynku dostępny jest spory wybór pianek izolacyjnych. Szacując koszty ocieplania fundamentów, należy zapytać o radę naszych wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Warto też przyjrzeć się właściwościom i cenom różnych wariantów produktu. Fachowe rozeznanie może być tu niezbędne. Koszt ocieplania fundamentów pianką zależny jest od kilku zmiennych. Należy wziąć pod uwagę charakter samego budynku. Nie bez znaczenia jest też fakt, czy termoizolację planujemy podczas stawiania obiektu, czy izolujemy budynek już stojący. Ceny wahają się również w zależności od regionu Polski, wielkości ocieplanych powierzchni i grubości warstwy zabezpieczającej. Uśredniając, można przyjąć, że ocieplanie fundamentów pianką PUR kosztuje od blisko 50 do około 70 złotych za metr kwadratowy. Powtórzmy, że decydujący wpływ na cenę ma grubość powłoki, jaką chce się pokryć powierzchnię. Droższe będą więc prace, w których postanowiono zaizolować fundament warstwą poliuretanu grubszą niż 15 cm.

W porównaniu z innymi technologiami cena ocieplania fundamentów poliuretanem jest umiarkowana. Kosztuje ono tyle samo, bądź jest nieco droższe, od ociepleń styrodurowych. Jest natomiast sporo tańsze od iniekcji krystalicznej.