Ocieplanie poddaszy pianką

Dach to strategiczny element budynków mieszkalnych, zarówno pod kątem konstrukcyjnym, jak i termoizolacyjnym. Ciepłe masy powietrza są lżejsze od zimnych, dlatego wędrują ku górze. W ten sposób to właśnie zadaszenie – zaraz obok ścian i wentylacji generuje największe straty ciepła, przyczyniając się do rosnących rachunków za ogrzewanie.

 

ocieplanie poddasza użytkowego i nieużytkowego pianką poliuretanową

KORZYŚCI Z IZOLACJI PODDASZA PIANKĄ PUR

Pianka poliuretanowa to materiał o wszechstronnym zastosowaniu, otrzymywany w wyniku połączenia poliolu i izocyjanianu. Z roku na rok staje się coraz popularniejszy w rozmaitych gałęziach przemysłu. Wysokie zainteresowanie zawdzięcza wielu czynnikom, wpływającym na walory użytkowe, ekonomiczne, a także ekologiczne budynku:

 • Jest tworzywem wysoce termoizolacyjnym. Najistotniejszą kwestią podczas wyboru metody izolacji jest współczynnik przenikania ciepła. To wartość oznaczana symbolem lambdy (λ) – im jest niższa, tym mniej ciepła przeniknie przez daną substancję w tych samych warunkach. Pianka poliuretanowa odznacza się niskim wskaźnikiem λ, wykazując nawet dwukrotnie lepszą zdolność termoizolacji niż styropian lub wełna mineralna. Ocieplenie poddasza pianką PUR umożliwia uzyskanie optymalnego efektu izolacyjnego, gwarantując ciepło wewnątrz domu zimą oraz przyjemny chłód latem.
 • Zapewnia izolację akustyczną. Jako materiał o właściwościach wygłuszających pianka poliuretanowa stwarza domownikom namiastkę azylu, niwelując hałas odbijających się o blachodachówkę kropel deszczu czy ulicznego szumu.

10 centymetrów warstwy pianki PUR to redukcja hałasu o 55 decybeli!

 • Wzmacnia więźbę dachu. Pianka rozrastając się między krokwiami usztywnia drewniane elementy poddasza. Najlepszy efekt udaje się uzyskać poprzez natrysk na membranę, wymagający od wykonawcy wysokiej precyzji i dużego doświadczenia. W ten sposób oprócz doskonałej izolacji budynek zyskuje też wzmocnienie na kolejne lata.
 • Uniwersalna w zastosowaniu. Natrysk piany możliwy jest na niemal wszystkie powierzchnie stosowane w budownictwie. Wyjątek stanowią podłoża z: tworzywa termoplastycznego, nieprzygotowanej blachy ocynkowanej, szkła, a także powierzchni lakierowanych przed ich zmatowieniem. Kluczowy na etapie aplikacji jest wybór odpowiedniego rodzaju piany, umożliwiający uzyskanie optymalnego efektu.
 • Doskonale dopasowuje się do materiałów. Elastyczność pianki poliuretanowej gwarantuje wyjątkowo szczelną izolację dzięki przyczepności, umożliwiającej dopasowanie materiału do powierzchni poddasza. Precyzyjny natrysk zapewnia znacznie szczelniejszy efekt, niż w przypadku klasycznych metod ocieplania, o mniejszej plastyczności.
 • Przyjazna dla domowników i środowiska. Pianka nie powoduje reakcji alergicznych oraz przyczynia się do poprawy jakości powietrza, tworząc bezpieczne i komfortowe środowisko domownikom. Wyróżnia ją też aspekt ekologiczny – poliuretan nie zawiera formaldehydu i zmniejsza emisję dwutlenku węgla. To rodzaj izolacji, który z powodzeniem sprawdza się w budownictwie pasywnym.
 • Nieatrakcyjna dla szkodników. Okolice zadaszenia to znakomite miejsce do bytowania insektów, gryzoni i grzybów. Ocieplanie poddaszy pianką PUR gwarantuje ochronę przed szkodnikami oraz środowisko wolne od wilgoci, sprzyjającej mnożeniu się pasożytniczych mikroorganizmów.

5-centymetrowa warstwa otwartokomórkowej pianki PUR = 10 centymetrów izolacji styropianem

JAK WYKONUJEMY IZOLACJE PODDASZY?

Do ocieplania budynków wykorzystujemy wyłącznie izopianole marki Purinova. W przypadku izolacji wnętrz najlepiej sprawdzają się piany otwartokomórkowe. Natryski na poddaszach – w zależności od potrzeb – wykonujemy ich czterema rodzajami:

 • Purios E,
 • Purios FR,
 • Purios S,
 • Purios ET.

Powyższe piany otwartokomórkowe charakteryzują się wagą pomiędzy 12 a 18 kg/m2. Tak lekka izolacja nie obciąża dodatkowo konstrukcji budynku, jak ma to miejsce w przypadku wełny mineralnej.

Podczas aplikacji z wyjątkową precyzją pokrywamy sklepienia, kalenice, murłaty oraz wszelkie łączenia dachowe. Ocieplanie poddaszy wykonujemy profesjonalnie, wykorzystując specjalną technikę oraz kontrolując rozrost piany. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wypchnięcia membrany, co jest powszechną komplikacją wśród realizacji wykonywanych przez niedoświadczone firmy – podobnie jak brak łączenia ocieplenia poddasza z izolacją ścian w okolicach murłat czy powstawanie mostków termicznych.

Zwrot inwestycji w termoizolację pianka PUR zwraca się po ok. 8 latach.

JAK WYBRAĆ PIANKĘ?

Stosowanie pian otwartokomórkowych do izolacji poddaszy dotyczy wszystkich budynków z wyjątkiem domów pasywnych i wyposażonych w rekuperację. Wówczas można zaaplikować pianę zamkniętokomórkową, o niższym współczynniku przewodzenia ciepła, a zatem lepszej termoizolacji.

 

Dlaczego ocieplenie poddasza pianką zamkniętokomórkową może być złym wyborem?

Standardowe budynki mieszkalne – bez mechanicznej wymiany powietrza – nie powinny być ocieplane pianką zamkniętokomórkową. Powstaje wówczas środowisko wilgotne, które w dłuższej perspektywie sprzyja namnażaniu grzybów. Ponadto drewno jest sprężyste i pracuje w otoczeniu sztywnej pianki. W związku z tym w pierwszej fazie użytkowania po przeprowadzeniu termoizolacji poddasza mogą być słyszalne uciążliwe dźwięki, przypominające pękanie i strzelanie.

 

Od czego zależy grubość ocieplenia natryskowego?

Zazwyczaj podczas izolacji poddasza aplikowana jest warstwa pianki PUR obejmująca od 18. do 30. centymetrów. Rozbieżność ta wynika przede wszystkim z potrzeb i kondycji budynku, rodzaju ogrzewania oraz termoizolacji pozostałych części domu. Wnikliwa analiza danych otrzymanych od zleceniodawcy jest najlepszym sposobem na optymalne wyliczenie grubości izolacji oraz wieloletni efekt.

Testy w komorze postarzania dowodzą niezmiennej trwałości piany przez około 25 lat.