Ocieplanie stropu i dachu pianką

W przybliżeniu znaczenia, technik oraz różnic ocieplania tych części budynku pomocne może okazać się wyjaśnienie, czym jest strop, dach i stropodach.

W przypadku dachu sprawa wydaje się być prosta – fundamentalna wiedza budowlana nie jest potrzebna do tego, by wiedzieć, że dach jest górną, najwyżej położoną częścią budynku, o istotnych funkcjach ochronnych. Jego zadaniem jest tworzenie bariery przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz zapewnienie stałej temperatury wewnątrz mieszkania.

Nieco więcej trudności przysparza określenie, czym jest strop. Wyjaśniając to w prosty sposób można powiedzieć, że strop jest poziomą przegrodą, dzielącą poszczególne kondygnacje budynku. Ponadto jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń i umacnianie konstrukcji poprzez łączenie ścian nośnych.

Najbardziej kłopotliwym do sprecyzowania obszarem bywa stropodach. Jak sama nazwa wskazuje – to połączenie dwóch poprzednich rozwiązań. W praktyce oznacza to, że stropodach jest stropem nad ostatnią kondygnacją budynku, spełniającym także funkcję dachu płaskiego.

 

Ocieplenie dachu pianką poliuretanową

 

NA CZYM POLEGA OCIEPLANIE STROPODACHU?

Izolacja stropodachu jest ważna przede wszystkim ze względu na możliwość wychładzania się budynku, spowodowaną przez źle zaizolowany dach. W tym miejscu zdecydowanie łatwiej o pomyłkę, wynikającą ze specyfiki tego obszaru, dlatego ocieplanie stropodachu warto zostawić fachowcom.

Kluczowe jest określenie, czy mamy do czynienia ze stropodachem wentylowanym czy niewentylowanym. Od tego może zależeć umiejscowienie natrysku pianką PUR, grubość warstwy izolacyjnej, a nawet dobór systemu otwarto- lub zamkniętokomórkowego.

Typ wentylowany wymaga ocieplenia tuż nad pomieszczeniami mieszkalnymi, co bywa skomplikowane przez niską i trudno dostępną przestrzeń stropodachu. Z kolei typ niewentylowany jest zdecydowanie łatwiejszy pod kątem aplikacji warstwy izolującej. Należy jednak pamiętać, że ocieplanie stropodachu bez wentylacji powinno odbyć się z jednoczesnym zastosowaniem hydroizolacji na powłokę pianki PUR.

JAKIE ZNACZENIE MA OCIEPLANIE STROPU PIANĄ?

Ocieplenie stropu to wbrew pozorom bardzo ważny etap, z perspektywy sprawności energetycznej budynku. Odgrywa szczególną rolę w przypadku pułapów znajdujących się tuż nad piwnicą, niejednokrotnie generujących znaczące straty cieplne. Analogiczna sytuacja ma miejsce podczas izolacji stropów, znajdujących się nad ostatnią kondygnacją budynku.

Niezagospodarowany strych lub poddasze, które ze względu na niski dach zakwalifikowano jako nieużytkowe, są zwykle zimne i również generują spore straty energii cieplnej. To także doskonałe środowisko dla bytowania insektów,szkodników i innych zwierząt szukających schronienia. Poza komfortem termicznym oraz ochroną przed wilgocią ocieplanie stropu pianą zapewnia efekt wyciszenia na poszczególnych kondygnacjach. Ponadto metoda natryskowa znacznie upraszcza proces aplikacji izolacji, wypełniając wszelkie szczeliny i wystające elementy. Jest to nieoceniona pomoc w przypadku stropów z belek drewnianych, których ocieplenie tradycyjnymi metodami byłoby bardzo żmudne i czasochłonne.

 

ocieplenie stropu pianką poliuretanową

OCIEPLANIE DACHU PIANĄ W PRAKTYCE

O tym, jak istotną kwestią jest ocieplanie dachu nie należy zapominać. Przez brak lub niewłaściwą izolację tej części budynku przenika nawet 30% ciepłego powietrza. Dzięki właściwościom pianki poliuretanowej możliwy jest zarówno natrysk od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony domu. Drugie z tych rozwiązań doskonale sprawdza się w przypadku już wykończonego poddasza użytkowego.

Ocieplanie dachu pianą PUR o strukturze zamkniętokomórkowej nie tylko stanowi doskonałą ochronę termiczną, akustyczną i hydroizolacyjną, ale jest też proste w zastosowaniu. Poliuretan doskonale wypełnia wszelkie szczeliny i krzywizny, a dodatkowo znakomicie przylega do różnego rodzaju podłoży, w tym: blachy, betonu, papy, drewna oraz materiałów drewnopochodnych. W ten sposób możliwa jest szybka i precyzyjna aplikacja izolacji bez konieczności demontażu i utylizacji poprzednich powłok.

W JAKI SPOSÓB OCIEPLAMY STROPY I DACHY?

Do izolacji tych elementów wykorzystujemy zarówno pianę o zamkniętej strukturze komórek, jak i otwartej. Zależy to przede wszystkim od typu budownictwa, stosowanych materiałów oraz założeń projektowych. Warto nadmienić, że typ otwartokomórkowy nie jest odpowiedni do przeprowadzania natrysków na zewnętrznej stronie dachów – podobnie jak w przypadku innych elementów bezpośrednio narażonych na działanie warunków atmosferycznych.

Izolacje natryskowe aplikujemy na nowo powstałych zadaszeniach budynków mieszkalnych i przemysłowych, a także w ramach renowacji starych pokryć dachowych. W przypadku ocieplania dachu od strony zewnętrznej na warstwę piany stosujemy dodatkowo powłokę odporną na promienie UV lub hydroizolacyjną.

Przeprowadzając czynności mające na celu ochronę przed wilgocią współpracujemy z siostrzaną firmą Hydrobyd, specjalizującą się w izolacjach bitumicznych.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ PIANKĘ PUR DO IZOLACJI OKOLIC DACHU?

Izolacja dachu pianą PUR poza oczywistymi korzyściami termo- i hydroizolacyjnymi posiada także inne zalety. Godna uwagi jest przede wszystkim łatwa aplikacja, która eliminuje możliwość wystąpienia mostków termicznych – bardzo częstego i negatywnego zjawiska w obszarach trudno dostępnych, miejscach spoin czy wokół wypukłych elementów. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest niewielka masa warstwy izolacyjnej, która nie obciąża konstrukcji, jak ma to często miejsce podczas wyboru tradycyjnych metod ocieplania.